FULL CONTACT


Full Contact amacı sporcunun  rakibini tüm enerjisi ve gücüyle yenmek olduğu bir kick boks disiplinidir. Yumrukların ve tekmelerin müsaade edilen hedeflere odaklanarak hızlı ve kararlı bir şekilde güçlü bir temas oluşturarak vurulması gerekir. Müsabaka standartlara uygun bir ringde gerçekleştirilir. Kronometre genelde durdurulmaz. Orta hakem “STOP” komutu verirse müsabaka durur. Bu müsabakanın süresi brüttür.

Müsabaka Alanı -Ring Alanı İle İlgili Teçhizat 
Madde 64-Aşağıdaki ring alanı teçhizatının mevcut olması gerekir;

 1. Normal bir branda ile birlikte uluslararası standart büyüklükte bir boks ringi,
 2. 4 ip, ( "mücbir sebepler" olması durumunda 3 ip)
 3. Bütün köşelerde yastıklar, (1 kırmızı, 1 mavi, 2 beyaz)
 4. İpler arasında kayışlar,
 5. En az 2 merdiven,
 6. 2 sandalye,
 7. Raund aralarında müsabıkların oturması için 2 katlanır tabure,
 8. 2 kap ve su şişeleri,
 9. 2 su kovası,
 10. Ringin tarafsız köşelerinde, köşeye bağlı bir torba veya kova bulunmalıdır. (bütün çöpler için) 
 11. Ringe yakın bir konumda, hakemler için  masa ve sandalyeler,
 12. Bir gonk ya da çan,
 13. Kronometreler,
 14. WAKO modeline uygun hakem çizelgeleri,
 15. Bütün maçlarda orta hakem tarafından kullanılan plastik eldivenler ve kağıt mendille birlikte bir ilk yardım çantası,
 16. Bir ses sistemine bağlı mikrofon v.b ihtiyaç duyulan malzemeler.

Kıyafetler ve Koruyucu Malzemeler
Madde 65- Koruyucu malzemeler, kask, dişlik, göğüs koruyucu (bayan müsabıklar için zorunludur), eldiven (10 Ons), kogi, kaval koruyucu, ayak botu ve bandajdan oluşur. Büyüklerin ve gençlerin kıyafeti aynıdır, erkeklerde üst çıplaktır ve uzun kırmızı kick boks pantolonu giyilir, bayanlarda askılı kolsuz ve beyaz tişört, uzun  kırmızı kick boks pantolonu giyilir.

Raundlar
Madde 66- Full contact müsabakalarında   elemeler  ve finaller   2 dakikadan 3 raunt ve raunt ve raunt  araları 1 dakikadır.  Ancak federasyon müsabaka surelerini ve raunt sayılarını günün şartlarına göre değiştirebilir.

Sıkletler ve Yaş Grupları
Madde 67- Sıkletler ve Yaş grupları;

 1. Büyük Erkekler 18-45 Yaş Sıkletleri :  51 - 54 - 57 - 60 - 63- 67 - 71 - 75 - 81- 86 - 91 - (+ 91) kg.
 2. Büyük Bayanlar 18-45 Yaş Sıkletleri:  48 – 52 – 56 – 60 – 65 – 70 - ( + 70) kg.
 3. Genç Erkekler   16-18 Yaş Sıkletleri :  51 - 54 – 57 – 60 - 63 - 67 – 71 - 75- 81 – 86 – 91 - (+ 91) kg.
 4. Genç Bayanlar   16-18 Yaş Sıkletleri:  48 – 52 – 56 – 60 – 65 – 70 -  ( + 70)  kg.

Yukarda belirtilen yaşlarda  ve sıkletlerde günün koşulları , tasarruf tedbirleri ve katılımcıların durumlarına  göre federasyon gerek gördüğünde faaliyetlerde yaşlar ve  sıkletler arasında değişiklik yapabilir.

Kurallara Uygun Hedef Bölgeler
Madde 68 -İzin verilen teknikler kullanılarak vücudun şu bölgelerine vuruş yapılabilir; 

 1. Baş, ön ve yan kısmı,
 2. Gövde, ön ve yan kısmı, 
 3. Ayaklar sadece süpürme tekniği için, (sadece ayak bileği seviyesinde)

Müsaade Edilmeyen Hedef Bölgeler, Yasaklanmış Teknikler ve Davranışlar
Madde 69 -Şunları yapmak yasaktır:

 1. Boyuna, karnın alt kısmına, böbreklere, sırta, bacaklara, eklemlere, kasıklara ve başın ya da boynun arkasına vurmak,
 2. Dizle, dirsekle, elin karate vuruşu yapılan kenarıyla, kafa atarak, başparmakla ve omuzla saldırmak, 
 3. Rakibe arkasını dönmek, kaçmak, düşmek, kasıtlı olarak sarılmak, gözü kapalı teknikler uygulamak, güreşmek ve çömelerek rakibin bel seviyesinin altına inmek,   
 4. İplerin arasına giren rakibe saldırmak, 
 5. Yere düşen veya yerdeki rakibe, yani bir eli veya dizi yere değdiğinde rakibe saldırmak, 
 6. Ringi terk etmek,
 7. "STOP" veya "BREAK" komutundan sonra veya raund bittikten sonra devam etmek, 
 8. Yüzü veya vücudu yağlamak,
 9. Dişliğini tükürmek ( müsabık kondüsyon yetersizliği veya zor durumda kalması nedeniyle dişliğini atarsa, kroki durumuna gelmiş olarak sayılmalıdır, ancak aktivite haricinde dişliğini kasıtlı olarak tükürmesi durumunda gerekli cezası verilmelidir )
 10. Kurallara ve talimatlara uymamak, ihlal derecesine bağlı olarak uyarı cezası verilmesine, eksi puan verilmesine, hatta diskalifiye edilmeye bile sebep olabilir.

Müsaade Edilen Teknikler - Puanlama
Madde 70-EL TEKNİKLERİ :
Boksta kullanılan her türlü yumruk,
AYAK TEKNİKLERİ ;

 1. Karşı tekme, 
 2. Yan tekme,
 3. Dairesel tekme, 
 4. Topuk vuruşu, 
 5. Hilal tekme, 
 6. Balta tekme,   
 7. Sıçrayarak atılan tekmeler,

El ve ayak tekniklerinin tüm müsabaka süresi boyunca eşit şekilde kullanılması gerekir. Ayak teknikleri sadece rakibe güçlü bir şekilde vurma niyeti açıkça gösterildiğinde kabul edilir.
Bütün tekniklerin tam güçle kullanılması gerekir. Kısmen amacından sapan veya blokla karşılanan ya da rakibe sadece dokunmayla, sürtmeyle veya rakibi itmeyle sonuçlanan hiçbir tekniğe puan verilmez.

Puanlar
Madde 71 – Müsaade edilen hedeflere açık bir şekilde hızla, odaklanarak, dengeli ve güçlü bir şekilde uygulanan tüm geçerli teknikler için yan hakemler puan kartının arkasına veya puantör’e 1 puan yazar. Bütün yumruk ve  tekme teknikleri   1 puandır. Her raundun sonunda puanları sayar ve daha iyi müsabıka (daha çok puan toplayan) 10 değerlendirme puanı, daha az puan toplayan rakibine de 9 değerlendirme puanı verir. Eğer müsabıkların puanları arasındaki fark 8'den fazlaysa gerçek üstünlük durumu yan hakemi puanı daha az olan müsabıka 8 değerlendirme puanı verir. 
Herhangi bir kroki (knock down) durumunda hiçbir sporcuya  ekstra puan verilemez. Maçın sonunda yan hakem her raunt daki değerlendirme puanlarını toplar ve puan toplamı daha fazla olan müsabıkı  galip ilan eder.

Cezalar
Madde 72 – Maç boyunca bütün raundlarda uyarı cezası verilebilir


1. ihlal - Sözlü Uyarı
2. ihlal - Resmi Uyarı
3. ihlal - Ceza puanı -1
4. ihlal - Diskalifiye

Her Raunt’daki Tekme Sayısı
Madde 73 - Her müsabık, raunt başına en az 6 tekme atmak zorundadır. Tekme atarken rakibine bel,kemer hizasından yukarı ve vurma niyeti taşıdığını açıkça göstermelidir. Müsabık , maçın tamamında en az 18 tekme atmak zorundadır. Birinci raunt dan sonra tekme sayısını tutan hakem eğer tekme sayısı eksik olan müsabık varsa, bu müsabık orta hakeme bildirir, orta hakem de bunu müsabıka iletmek zorundadır. Bu müsabık eksik tekmelerini bir sonraki raunt da telafi edebilir.
Eğer müsabık birinci raunt da eksik olan tekmelerini ikinci raunda  telafi etmezse ikinci raunt sonunda 1 eksi puan alır. 
Eğer müsabık birinci raunt da 6 tekme atar, fakat ikinci raunt da 6 tekme sayısına ulaşmazsa orta hakem sporcuya bunu bildirir, böylece sporcu  üçüncü raunt da eksik tekmelerini telafi edebilir. Eğer sporcu eksik tekmelerini üçüncü raunt da atmazsa  üçüncü raunt sonunda orta hakem kendisine 1 eksi puan verir.
Eğer müsabık birinci ve ikinci raunt da en az 6 tekme attıysa, fakat üçüncü raunt da 6 tekme sayısına ulaşmadıysa, birinci ve ikinci raunt daki tekme sayısı 6' dan ne kadar fazla olursa olsun, orta hakem kendisine 1 eksi puan verir. 
Orta hakem bu kuralın ihlali için bir sporcuya  en fazla 2 eksi puan verebilir. Tekmeler yüzünden verilen eksi puanlar diğer kural ihlalleri yüzünden yapılan uyarılardan ayrı tutulur, fakat eğer bir müsabık  üçüncü bir eksi puan daha alırsa otomatik olarak diskalifiye edilir.

Raunt’lar
Madde 74 – Full Contact müsabakaları elemeler ve finaller 2 dakikalık 3 raunt dan oluşur. Raunt araları 1 dakikadır. Ancak Federasyon müsabaka sürelerini ve raunt sayılarını günün şartlarına göre değiştirebilir.

Antrenör ve Antrenör Yardımcısının Müsabaka Esnasında Uymak Zorunda Oldukları Kurallar
Madde 75  -Antrenör ve Antrenör Yardımcıları aşağıda belirtilen  kurallara uymak zorundadır:  
Müsabıkın arkasında iki  antrenör  bulunur. Ringin içerisine yalnız bir antrenör  girebilir; müsabaka başlayınca her iki antrenör oturarak müsabakayı izler
Her bir sporcu için aşağıdaki kurallara tabi olan bir antrenör ve bir de yardımcı antrenör bulunmaktadır.

 1. Antrenör, sporcusu adına müsabakadan çekilebilir; orta hakem  saymıyorsa ve sporcunun durumu çok kötüyse ringe havlu atabilir. 
 2. Maç esnasında antrenör ve yardımcısı ringde bulunamaz. Her raund öncesi ringden tabureleri, havluları, kovaları vs. kaldırmak zorundadırlar. 
 3. Kuralları ihlal eden bir antrenör ya da yardımcısı uyarı alabilir ya da kötü davranışlarından dolayı orta hakem tarafından sporcusu ve takımı diskalifiye edilebilir.

Puanların Değerlendirilmesi
Madde 76- Her bir yan hakem her raundu ayrı şekilde değerlendirir. Bir raundun değerlendirilmesi şu maddelere göre yapılmalıdır;

 1. Hedefe gerçekten isabet eden yumruk ve tekme sayısı,  
 2. Hücumun etkililiği,
 3. Tekniklerin temiz bir şekilde uygulanması,

Üç raundun sonunda beraberlik olması durumunda her yan  hakem şu noktaları göz önünde tutarak tercihini iki sporcunun  birinden yana kullanmak zorundadır;

 1. Savunmanın etkililiği,
 2. Hücumların etkililiği,
 3. El ve ayak tekniklerinin dengesi,
 4. Doğru sayıda tekme atmak,
 5. Sportif performansın yarattığı genel intiba,centilmenlik,
 6. Daha iyi direnç ve dayanıklılık,
 7. Raundların tamamındaki aktivitelik,

Yan  hakemler kazananla ilgili kararlarını açıklamak için puan kartının "Notlar" bölümünü kullanırlar.

Eksi Puanlarla İlgili Kriterler
Madde 77 - Kriterler şunlardır;

 1. Temiz olmayan müsabaka stili,
 2. Sürekli rakibe sarılma ve itme,
 3. Sabit ve sürekli şekilde çömelmek, arkasını dönmek, kasıtlı düşmek v.b. kural ihlalleri,
 4. Çok az ayak tekniği kullanmak,
 5. Üç uyarı almak,
 6. Kuralların herhangi bir şekilde ihlal edilmesi,

Kararlar
Madde 78 – Kararlar şu şekilde verilir;

 1. Puanla galibiyet; Bir maçın sonunda, yan  hakemlerin çoğunluğunun kararıyla kazanan müsabık galip ilan edilir. Eğer her iki müsabık da aynı anda sakatlanırsa veya nakavt olursa ve müsabakaya  devam edemeyecek duruma gelirse, yan  hakemler her bir sporcunun o ana kadar kazandığı puanları not alır ve puan olarak önde olan müsabık galip ilan edilir.   
 2. Çekilme ile galibiyet: Eğer bir müsabık sakatlanma veya başka bir sebepten dolayı kendi isteğiyle müsabakadan  vazgeçerse ya da raundlar arasındaki bir dakikalık moladan sonra maça devam etmezse rakibi galip ilan edilir.
 3. Hakem kararıyla maçın durdurulmasıyla galibiyet,
 4. Sakatlanma: Eğer orta hakem sakatlanma veya başka fiziksel bir sebep dolayısıyla bir müsabıkın maça devam edemeyeceğine kanaat getirirse, maç durdurulur ve rakip müsabık galip ilan edilir. Böyle bir kararın verilmesi, gerektiğinde orda hakem doktorun da görüşünü almak zorundadır. Orta hakem doktordan müdahale etmesini istediğinde ringde sadece doktor ve orta hakem bulunabilir. Antrenörün girmesine izin verilmez.
 5. Diskalifiye ile galibiyet: Eğer bir sporcu diskalifiye edilirse rakibi galip ilan edilir. Eğer her iki müsabık da diskalifiye edilirse, karar buna uygun şekilde anons edilir ve müsabaka çizelgesine sonuç yazılır. 
 6. Hazır bulunmama sebebiyle galibiyet; Müsabık ringde ve müsabakaya  hazır durumda iken son anons edildikten sonra rakibi ringde değilse iki dakika tutulur sonra gonk çalınır ve orta hakem ilk sporcuya rakibinin ringde hazır bulunmaması sebebiyle galip ilan eder. Orta hakem yan  hakemlerden puan kağıtlarına bu durumla ilgili notu da eklemelerini ister; puan kağıtlarını toplar ve müsabıkı  ringin ortasına çağırıp maçın galibi olarak bu sporcunun  elini havaya kaldırır.
 7. 3 kroki (knock-down) kuralı: Yani eğer bir müsabık aynı maçta üç kez kroki durumuna gelirse maç durdurulur. Orta hakem, üçüncü kroki sonrasında sporcunun  teknik nakavt olduğunu ilan eder (TKO).

Bir Kararın Değiştirilmesi
Madde 79– Resmi olarak ilan edilen bütün kararlar nihaidir ve şu durumlar dışında değiştirilemez;

 1. Puanlar hesaplanırken hata yapıldığının farkına varılırsa,
 2. Yan hakemlerden biri yanlış yaptığını ve müsabıkların  köşelerini (puanlarını) yanlışlıkla  değiştirdiğini bildirirse,
 3. Wako ve Federasyon kuralları açık bir şekilde ihlal edilirse,

Böyle  durumlarda ring sorumlusu, Merkez Hakem Kurulu ile gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra resmi sonucu açıklar,

Puanların Verilmesi
Madde 80– Puan verilirken şu kurallara uyulması gerekir:
1 - Vuruşlarla ilgili olarak bir yan hakem, her raunt boyunca her müsabıkın  aldığı vuruş sayısına göre müsabıkların puanını ayrı ayrı not eder. Bir yumruğu veya tekmeyi puan  olarak değerlendirmek için bu vuruşun ya da darbenin engellenmemiş veya durdurulmamış olması gerekir. Bir müsabakada  kaydedilen vuruşların değeri her raundun sonunda sayılır ve üstünlük derecesine göre daha iyi olan sporcuya verilir. Müsabık  tarafından gerçekleştirilen vuruşlar,
kurallara aykırıysa,
kollara gelirse,
Eğer vuruşlar zayıfsa ve kaynaklandıkları yer puan bölgeleri değilse puanlamada dikkate alınmaz.
2-Kural ihlalleri konusuyla ilgili olarak yan hakem, her raund boyunca, gördüğü her kural ihlalini (orta hakemin bunları fark edip etmediğine bakılmaksızın) cezalandıramaz. Yan hakem, orta hakemi bu kural ihlali için uyarmak zorundadır. Eğer orta hakem müsabıklardan  birine bir resmi uyarıda bulunursa, yan hakemler puan kağıdının FAULLER sütununa bir W yazarak bunu 
not etmek zorundadır. Fakat bu diğer müsabık için bir eksi puan anlamına gelmez. Eğer orta hakem bir sporcuya bir eksi puan vermeye karar verirse, yan hakem aynı sporcunun  raunt sonunda alacağı puanların yanındaki ilgili sütuna  "-1" yazar ve böylece raundun nihai puan hesabı için bu puanı çıkarması gerektiğini onaylamış olur.
3 – Puanlar,her raund içinde ayrı ayrı   verilir. Puanlar kesirli olarak verilmez. Her raundun sonunda daha iyi olan sporcu, yani skor açısından daha iyi olan müsabık 10 puan, rakibi de orantılı olarak  (10-9) veya (10-8) şeklinde daha az puan alır. Eğer müsabıkların aynı seviyede olduğuna kanaat getirilirse, her ikisi de (10-10) şeklinde 10 puan alır.
Eğer bir maçın sonunda 1 ve 2 numaralı fıkralara göre değerlendirme yapıldıktan sonra, her iki müsabık da aynı puana sahipse yan hakem avantajı, takdir hakkına göre bütün maçta yani üç raundu da dikkate aldığında:  

 1. Daha iyi müsabaka teknikleri uygulayan,
 2. Daha iyi hücum eden,
 3. Daha iyi savunma yapan,
 4. Daha fazla tekme atan,
 5. Daha güçlü dövüşen,
 6. Daha iyi dayanıklılık ve direnç gösteren,

Centilmenliğe uyan davranışlarI gösteren müsabık lehine kullanır.
Eğer sonuç üç raunt da da aynıysa, yan hakem tercihini,  son raund daki üstünlük, daha aktif , daha fazla tekme atan, stili,tekniği ve kondisyonu daha iyi olan müsabıktan  yana kullanır.                                                                                                                      Eğer üç raunt sonunda müsabıklar eşit puana sahipse, müsabaka neticesi yan hakemlerin vereceği direktif doğrultusunda  ilan edilir.

Kural İhlalleri
Madde 81 – Orta hakemin verdiği komutlara uymayan, kuralları ihlal eden, sportmenlik dışı davranışlarda bulunan veya kurallara aykırı davranan bir müsabık  orta hakemden bir ihtar veya bir uyarı alabilir veya orta hakem tarafından resmi uyarı olmaksızın diskalifiye edilebilir. Tüm maç süresi boyunca bir sporcuya  sadece 3 resmi uyarı verilebilir.Üçüncü uyarı otomatik olarak diskalifiye anlamına gelir Bu prosedür uyarı ile başlayıp 1. resmi uyarı, 2. resmi uyarı ve 1 eksi puan, 3. resmi uyarı ve ardından sporcunun diskalifiye edilmesi şeklinde devam eder.
Müsabıka uyarı ve ceza verilmesi;
Bir orta hakem, müsabakayı durdurmadan herhangi bir anda bir sporcuya  ihtar verebilir. Eğer bir müsabıkı  uyarmak istiyorsa maçı durdurur ve söz konusu kural ihlalini sporcuya söyler. Orta hakem, yan hakemler ve jüri masa hakeminin göreceği şekilde müsabıka ceza puanını anlaşılır ve yüksek sesle bildirir.
Şu hareketler faul olarak değerlendirilir:

 1. Bel altına vurmak, asılmak, çelme takmak , dizle veya dirsekle vurmak,
 2. Kafa atmak, omuz atmak, önkolla ve dirsekle vurmak, rakibi boğmak, rakibin yüzüne kolla veya dirsekle bastırmak, kafasını iplerin dışına doğru itmek, 
 3. Açık eldivenle, eldivenin içiyle, bilekle vurmak,
 4. Rakibin sırtına, özellikle ensesine, başının arkasına ve böbreklerine vurmak, 
 5. İpleri tutarken hücum etmek veya ipleri uygun olmayan bir şekilde kullanmak, kasıtlı düşmek, güreşmek veya hiç müsabaka yapmamak, 
 6. Yerdeki veya ayağa kalkar durumdaki rakibe hücum etmek,
 7. Rakibe sarılmak,
 8. Rakibe asılırken vurmak veya rakibi vuruş yönünde çekmek,
 9. Asılmak veya rakibin kolunu tutmak ya da bir kolunu rakibin kolunun altına sokmak,   
 10. Başını tehlikeli olacak şekilde aniden rakibinin bel seviyesinin altına indirmek,
 11. Pasif savunma amacıyla geçerli olmayan yöntemler kullanmak ve darbeden korunmak için kasıtlı yere düşmek,
 12. Raund sırasında aşağılayıcı ve saldırgan bir dil kullanmak. "BREAK" komutundan sonra geri çekilmeyi reddetmek.   
 13. "BREAK" komutundan hemen sonra ve geri çekilmeden önce rakibe vurmaya çalışmak,
 14. Herhangi bir anda orta hakeme sözle ya da fiziksel olarak saldırmak veya hakaret etmek, 

Belirli bir faul yapıldığı için uyarı cezası verildiğinde orta hakem aynı kural ihlali yüzünden  tekrar uyarmaz. İkinci seferde bir resmi uyarı gelir ve aynı faul için yapılan üçüncü uyarıda bir eksi puan verilir. Eğer orta hakem kendisinin farkına varmadığı bir kural ihlali yapıldığını düşünüyorsa yan hakemlere danışmak zorundadır.

Yerde Olma Durumu
Madde 82 -Bir müsabık şu durumlarda "yerde" olarak kabul edilir;

 1. Eğer bir ya da bir dizi vuruşu takiben vücudunun ayakları dışındaki bir kısmı yere değerse,
 2. Eğer bir ya da bir dizi darbeden sonra çaresiz bir şekilde iplere tutunuyorsa,
 3. Eğer bir ya da bir dizi darbeden sonra kendini kısmen ya da tamamen iplerin dışında bulduysa,
 4. Eğer şiddetli bir darbeden sonra yere düşmediyse ya da iplere dayanmadıysa fakat yarı sersemlemişse ve orta hakemin kanaatine göre müsabakaya  devam edemeyecek durumdaysa,
 5. Nakavt durumunda orta hakem derhal saniyeleri saymaya başlamak zorundadır. Eğer bir müsabık  yerde ise, rakibi derhal orta hakem tarafından gösterilen tarafsız köşeye gitmek zorundadır. Bu  müsabık  yere düşen rakibiyle dövüşmeye, rakibi ayağa kalktıktan ve orta hakem dövüşmeye devam etmelerini söyledikten sonra devam eder. Eğer rakip  müsabık  orta hakem komut verdikten sonra tarafsız köşeye gitmezse, hakem bu komut yerine getirilene kadar saymayı durdurur. Saymaya kalınan yerden devam edilir. 
 6. Bir müsabık yerdeyken orta hakem birer saniye arayla 1'den 10'a kadar sayar ve her saniyeyi parmaklarıyla gösterir, böylece yere düşen  müsabık  o anda kaça kadar sayıldığını anlar. Müsabık  yere düştükten sonra saymaya başlanmadan önce bir saniye geçmesi gerekir.
 7. Bir müsabık  bir darbe yüzünden yere düştüğünde müsabaka, orta hakem 8'e kadar saymadan devam etmez. Müsabık bu süreden önce müsabakaya devam etmeye hazır olsa bile, eğer sporcu  ellerini kaldırmazsa orta hakem "10"a kadar saymaya devam eder, raund biter ve nakavt anonsu yapılır.
 8. Eğer bir  müsabıka hakemin sayması sırasında  raundun bitiş  zili çalsa bile orta hakem saymaya devam eder. Eğer orta hakem 10'a kadar sayarsa  müsabık  nakavt dolayısıyla mağlup ilan edilir.
 9. Eğer bir müsabık  bir darbe aldıktan sonra yere düşerse ve 8'e kadar sayıldıktan sonra müsabaka devam ederse, fakat  müsabık  yeni bir darbe almadan tekrar yere düşerse hakem 8'den başlayarak saymaya devam eder.
 10. Eğer iki müsabık da aynı anda yere düşerse, saymaya, müsabıklardan biri yerde kaldığı sürece devam edilir. Müsabıkların ikisi de 10 saniye sonra hala yerde iseler maç durdurulur ve nakavttan önce verilen puanlar dikkate alınarak karar verilir.   

Nakavt(KO), RSC, RSC-H, Sakatlanma Sonrası Prosedür
Madde 83 – Eğer bir sporcu  müsabaka  sırasında sakatlanırsa, bu durumu değerlendirecek görevli doktordur. Eğer bir müsabık  hala bilinçsiz haldeyse, doktorun ekstra yardıma ihtiyacı olmaması durumunda ringde sadece orta hakemin ve sorumlu doktorun kalmasına izin verilir.

Nakavt (KO), RSC RSC-H, Sakatlanma Durumlarında Uygulanan Prosedür
Madde 84- Bir müsabık  müsabaka  sırasında başına aldığı bir darbe yüzünden nakavt olması veya maça devam etmesini engelleyen ciddi bir kafa travması geçirmesi durumunda orta hakem müsabakayı hemen durdurarak doktoru çağırır,  yapılan muayene neticesinde duruma göre  hastaneye veya en yakın bir sağlık kuruluşuna ambulansla doktor refakatinde götürülür. 
Sakatlanma durumunda:

 1. Bir müsabıkın müsabaka  sırasında başına aldığı bir darbe yüzünden nakavt olması veya maça devam etmesini engelleyen ciddi bir kafa travması geçirmesi dolayısıyla orta hakemin müsabakayı  durdurması durumunda, nakavttan sonra en az 4 hafta başka bir müsabakada veya maçta dövüşmesine  izin verilmez.
 2. . Bir  müsabık  üç aylık bir süreçte iki kez müsabaka sırasında başına aldığı bir darbe yüzünden nakavt olması veya maça devam etmesini engelleyen ciddi bir kafa travması geçirmesi durumunda orta hakemin müsabakayı hemen  durdurması gerekir. İkinci nakavttan  RSC-H'dan sonra en az 3 ay başka bir müsabakada  dövüşemez.
 3. Bir  müsabık  12 aylık bir süre içinde üçüncü  kez müsabaka sırasında başına aldığı bir darbe yüzünden nakavt olması veya maça devam etmesini engelleyen ciddi bir kafa travması geçirmesi durumunda,  orta hakemin müsabakayı hemen durdurması gerekir.Üçüncü nakavttan veya RSC-H'dan sonra bu müsabık  bir yıl başka bir müsabakaya  veya maça iştirak etmesine izin verilmez.
 4. Eğer gerekirse, görevli doktor yukarıda belirtilen karantina sürelerini uzatabilir. Ayrıca hastanedeki doktorlar da kafayla ilgili yapılan test/tomografi işlemlerinin sonuçlarına bağlı olarak karantina süresini uzatabilirler.
 5. Karantina süresi, sporcunun  hangi disiplinde olursa olsun kick boksla ilgili hiçbir müsabakaya katılamadığı süreyi tanımlar. Karantina süreleri ile gerekli "minimum süreler" tanımlanır ve beyin tomografisinde görünür bir hasar olmasa bile bu süreler geçersiz sayılamaz.
 6. Orta hakem, bir müsabık  başına aldığı darbeler yüzünden maça devam edemeyeceği için maçı durdurduğunda ring sorumlusu, juriye  ve yan  hakemlere nakavt, RSC-H veya RSC durumlarını puan kağıtlarına not etmelerini söyler. Hakemler, skor raporlarına bayılma, RSC-H veya RSC yazacaklardır. Durum söz konusu ringin ring sorumlusu da gerektiği gibi bildirilecek ve nakavt tutanağına yazılacaktır. Bu aynı zamanda ilgili müsabakanın resmi sonucu olacaktır ve değiştirilemeyecektir.
 7. Yukarıdaki paragraflarda açıklanan yasaklama dönemlerinden sonra kick boksa devam etmeden önce bir müsabık  için, özel bir sağlık muayenesinden sonra bir spor hekimi tarafından "sağlık açısından müsabakalara katılmaya uygundur" şeklinde bir rapor verilmesi gerekir.

El Sıkışma
Madde 85 – Bir maçtan önce ve sonra müsabıklar, Kick Boks kurallarına göre sportmenlik ve dostça rekabetin bir simgesi olarak el sıkışırlar. El sıkışma işlemi, ilk raunt dan önce ve müsabaka bitip karar açıklandıktan sonra gerçekleştirilir.